Posts in category a nyilvánosság terei

Rabul ejt-e bennünket a technológia?

Rabul ejt-e bennünket a technológia?

Rabul ejt-e bennünket a technológia?

Téma felvezető: Huszerl József

Nyári Egyetem, 2017. 07. 27., csütörtök, 3. műhely

Huszerl József: Volt egy féléves munkám, amikor azzal kellett foglalkoznom, hogy hogyan néz ki körülöttünk a technológiai robbanás és annak egyelőre nem előtérben lévő mozzanatai, amik még nem jutottak el az Index tech rovatba…

Az internet legnagyobb előnye az erőforrás megosztása, szétterítése. Két baj van: tele van szeméttel, nehéz kibogarászni, hogy mi a hiteles; a másik, hogy egyáltalán tudjuk-e értelmezni, amit elérünk.
Vannak triviális jelek, pl. az önvezető autó: nem merem kimondani, hogy az eszköz gondolkodjon helyettünk, de erről van szó. Most igyekszem megmutatni ennek a folyamatnak a jó és rossz oldalát.

Nagyon messzire nyúlnak a szálak, gondoljunk csak a távoktatásra, ami azt jelenti, hogy a tanárnak és a tanulónak nem kell egy helyen lennie, ez pedig gyakorlatilag a könyvnyomtatással már megvalósult, ekkor indult az új korszak.

Ez a tendencia, hogy a gépek elveszik a munkánkat, nagyon régóta jelen van. Most például hiába vagyunk mezőgazdasági ország, töredéke a munkavállalóknak dolgozik a szektorban, mert a kombájnnak már csak egy gps koordinátára van szüksége. Ezt tehát lehet tudni, hogy a technológia veszélyezteti a foglalkoztatást.

Az önvezető autót, ha önmagában nézem egyáltalán nem hülyeség, hiszen statisztikailag rengeteg balesetet előz meg, azzal, hogy egymás között kommunikálnak, de ha arra gondolok, hogy mennyi munkahelyet vesz el ez és a mezőgazdaság robotizálása már rögtön más perspektívából tekintek rá.

De vegyünk másik példát, a sakkrobotok, amivel most éppen Kaszparovot verték meg. Biztos voltam benne, hogy csak idő kérdése, hogy gyorsaságban és pontosságban meghalad minket. Már a legegyszerűbb gépre is olyan szoftvereket írtak, amelyek saját hibájukból képesek voltak tanulni. Akkor kaptam fel előszőr a fejemet, amikor a gép a GO világbajnokot is megverte. Itt sokkal nagyobb táblán játszanak és sokkal evesebb fogódzkodója van a játékosnak, korlátlan bábúval és idővel. Ez a győzelem már a matematikusokat ismeglepte. A legújabb, hogy a 4 pókerbajnokot is megverte egy gép.
Tehát vannak olyan jelek, hogy a gép okosodására a tanulás szót kell használnunk. Az a tapasztalás, ami az érzékelésünkön alapul elvileg nem elérhető a gépek számára. Most már a nanotechnológia segítségével már nem akadály. A probléma, hogy nem tudjuk ez jó-e, vagy rossz. Azt sem tudjuk, hogy meddig fog tartani. Most a 20.–21. századra nagyon felgyorsult a folyamat. Megjelent a rádió, tévé, nyomdák, de a tömegek kommunikációját az internet hozta el.
Voltak már olyan csoportok (Római Klub), akik vizsgálták ennek hatását és azt javasolták, hogy nyomjuk le egy kicsit a fejlődést és tartsuk szinten. A kérdés az, hogy fogjuk-e bírni, mint ember, mint humán, a tudatunkkal?

Zimbardo elkezdett 3 jelenséget vizsgálni: több lány diplomázott, mint fiú, a lányok 23–33 év között sokkal sikeresebbek és nagyobb valószínűséggel önállósodnak. Kutatásából az jött ki, hogy nem a kütyük túlzott használata az ok, hanem ez a következmény. Egyik oka a hagyományos férfiszerepek feloldódása, a szerepvesztés pedig a virtuális világ felé tolja őket. Ez a jelenség a fiaim baráti körén is gyönyörűen vizsgálható. Az már csak egy másik szegmense a problémának, hogy a szerepkeresés még egy létbizonytalan környezettel is párosul, sokkal tovább tart az útkeresés.

Gergely Attila pár éve tartott előadást a változtatás képességéről társadalmi szinten. Ma már iszonyatos nehézség, hogy a 6 éves gyereket a 20 évvel későbbi valóságra kéne felkészíteni. Egyelőre még kísérletet sem teszünk rá, hogy ezzel az irammal előre gondolkodva tartsuk a lépést. A foglakoztatási válságra reagáló alapjövedelem kérdésével pl. még alig foglalkozunk.

Egy másik probléma, mait említettem már, a hitelesség kérdése. Nem elég, hogy nem tudom követni a folyamatot, de amit látok azt se tudom megfelelő iramban dekódolni, sok mindent csak el kell hinnem. Ma már egy tankönyvben sem tudok bizalommal tájékozódni.

Hozzászóló: A közösségi médiában például megfigyelhető a „mindenki szolgáltathat tartalmat” vívmánynak következményei. Ennek megvolt a lehetősége, élte vele, kierjesztették, de a hatást csak most tudjuk mérni és visszaforgatni a technológiába. Most például az amerikai elnökválasztási kampány után a franciaiban már sokkal hatékonyabban sikerült kizárni.

HJ: A kérdés, hogy a váltásra fel vagyunk-e készülve, javunkra tudjuk-e fordítani, elindul-e az öntisztulása a folyamatnak. A probléma, hogy a közösségi média jelenleg az ablaknyitás helyett buborékot von köréd. Nem vagyunk felkészülve, hogy ebből a buborékból kilássunk, ezért nagyon hatékony az álhír terjesztők lavírozása, akik jól keresnek a google-hirdetések elhelyezésével. Ezzel a nagy mennyiséggel a Facebook se tud mit kezdeni, nem ültethet oda több ezer embert szűrni, csak géppel tudja ezt végezni, az viszont nem fedhet le mindent.

H: Az ember alapigénye, hogy kontextusba tudja magát helyezni. A jelenlegi technika megengedi, hogy információt szerezzek és továbbadjak, de csak felszínes kapcsolatok kialakítására alkalmas, nem tudok az emberi oldalra reagálni. Ez a fajta elszeparálódás amúgy is gyors, ezt felgyorsította az internet világa, annak ellenére, hogy ha nem közgazdászok és informatikusok formálnák a szerkezetet, meg lehetne nyitni a mélyebb, kapcsolatformáló hatását.

HJ: A kérdés az egyén felelősségének a felismerése, hogy mikor következik be. Azt már felismertük és folyamatosan ki is használjuk, hogy a gép mire képes, például holt időben, amikor én nem használom, akkor az én gépem saját feladatait végez, ami aztán egy nagyobb munkába kapcsolódik be. Ezt meg tudnánk tenni emberi kapcsolatok oldaláról is, erre például jó példa a Coachsurfing, az Uber stb.

H: Igen, de ha megnézzük, az Uber is egy olyan emberi technikát váltott fel, tette át online felületre, amit régen a stoppolás jelentett.

HJ: Még egy témáról beszéljünk, amit már érintettünk, ez a távoktatás lehetősége és a tudáskoncentráció jelensége és kihasználása a technológia segítségével. Vannak már olyan példák oktatási intézményke programjaiban, amelyek olyan módon találnak tudást, ami könnyen elérhető és befogadható. Ezeken a helyeken hihetetlen potenciál rejtőzik.

Hozzászólások: túraútvonalak feltérképezése, közlekedés infók, közösségi közlekedés olyan területek, amelyek egyszerű applikációkkal tették lehetővé a tudás megosztását egyéni felhasználókra támaszkodva.

HJ: Az például gyakori jelenség, hogy nagy tömegben a rádióhálózatról működő telefonok használhatatlanná válnak a leterheltségről. Japánok kifejlesztettek egy szoftvert, amely segítségével a telefonok blutoothjára kapcsolódva mozgó hálózatot tudtak létrehozni. Ez például gyönyörű megoldása egy problémának, ráadásul egy már létező rendszer egyik aspektusának eddig fel nem használt lehetőségével.

Ez egy olyan példa, amit itt már korábban említettünk, hogy miként lehet az emberre támaszkodva emberivé tenné a technológiát.

Lejegyezte: Aradi Fanni Sarolta

Legyen settlement-mozgalom Magyarországon!

Legyen settlement-mozgalom Magyarországon!

Ezzel a felhívással útjára indított munkáról szóló műhely, közös gondolkodás zajlott a Nyári Egyetemen immár 3. alkalommal. Giczey Péter az indulásról és az elmúlt két év eseményéről elmondta, hogy első alkalommal arról beszéltünk, mit akarunk tenni, tavaly az elkezdett gondolkodásról elkészült, és megjelentetett könyv bemutatójára került sor itt, és most arról kell beszélünk, hol tartunk, meddig jutottunk és hogyan akarjuk folytatni.

Kis történeti visszatekintéssel elmondta, hogy 1994-ben, Debrecenben a Csapókerti Közösségi Ház igazgatójaként akarta a házat settlement típusú működésre állítani, ami a szomszédsági kapcsolatok jó működését a szociális, kulturális és közösségi igények kielégítését egyaránt képes kiszolgálni. A múlthoz tartozik, hogy felidézte Balipap Ferenc és Hallgató Éva a közösségfejlesztők honlapján fellelt 1989-es felhívását, amit tartalmában, gondolataiban nagyban megegyezik a két éve útjára indított  felhívással. Ezért a gondolat már 20 éves bár szárba szökkenésnek még nem mondaná a jelen helyzetét.

Giczey Péter: 2005-ben eljöttem a Házból, de magát a gondolatot nem engedtem el. Így került sor rá, hogy a debreceni ÉLETFA Segítő Szolgálat Egyesület, a pécsi Istenkúti Közösségért Egyesület és a budapesti Nap Klub Alapítvány közös felhívást megfogalmazva kezdett csapatot gyűjteni a gondolat köré 2007–2008 során. Majd felmerült a gondolat, hogy főiskolákat és egyetemeket hogyan lehet bekapcsolni a settlement hagyományoknak megfelelően a munkába. A megkeresett intézmények érdeklődést mutattak a közös munkára, amiben a terepgyakorlatként való bekapcsolásuk a felsőoktatási intézményeknek és a szervezeteknek egyaránt fontos.

A hallgatók valódi élettel találkozva, hasznosítható munkában végezhetnek terepgyakorlatot, amit a civil szervezetek segítségével tudnak elvégezni. Az oktatóknak is tud ez a program feladatot adni, például egy valódi, aktualizált szükséglettérkép, a helyi társadalom aktuális állapotát felmérő kutatás elkészítésében.

Továbbra is várjuk a mára már bekapcsolódottak mellé, a gondolattal azonosulni tudó és abban részt vállalni kívánó szervezetekhez csatlakozni kívánó szervezeteket.

Peták Péter: Mit jelent a settlement? Olyan, lehetőleg egy helyszínen létrehozható teret, ahol az állandó szociális, kulturális és közösségi szükségleteknek nyújtható szolgáltatások egymást kiegészítve léteznek.

Vercseg Ilona: Ne a szolgáltatás szót használjuk, mert az valaminek a nyújtása valaki felé és nem segíti a bevonódást.

Horváth Judit: Volt bennünk is ellenállás a szóval kapcsolatban, de hosszas gondolkodás után sem nem találtunk jobbat. Munkánkat végiggondolva rá kellett jönnünk, hogy ha a helyben aktuálisan felmerülő szükségletekkel találkozunk, ahhoz többnyire szolgáltatásokat is kellett szerveznünk és nyújtanunk, ingyenesen, az arra rászorulóknak. Például volt, hogy a lakások megvételekor jogászt kellett biztosítanunk, vagy a gyerekek napközbeni foglalkoztatását kellett megoldanunk.

Vercseg Ilona: Nem találom jónak a szolgáltatás szó általános használatát az összes tevékenységre.

Peták Péter: Istenkúton a működő intézményben közösségi teret biztosítunk az azt igénylő civil szervezeteknek programjaik lebonyolítására.

Vercseg Ilona: … intézményesült szokás…

Peták Péter: A nemzetközi szervezet szomszédsági központok szövetsége. Nem egy középosztály szomszédsági központját nevezzük settlementnek, hanem az alsóbb osztályok, kirekesztett csoportok szomszédsági központjait. Ezeknél mindig van egy külső segítő szegmens, mint például az egyetemisták. Fontos jellemzője az ott együttlakás.

Móra Vera: Jól gondolom-e, hogy az Integrált Közösségi Szolgáltatási Terek erről kéne, hogy szóljanak?

Giczey Péter: Hát annyira van összefüggés a gondolatok között, hogy akik az IKSZT programját kitalálták és meghirdették, Angliában az Életházakat látva, ezekből indultak ki. Így már fel is vettük velük a kapcsolatot, felmutatva a gondolati közösséget.

Móra Vera: Nem az történt, hogy a program meghirdetése arra vezetett, hogy összeraknak a pályázók már meglévő intézményeket a korszerűsítésre fordítható pénz reményében?

Giczey Péter: Ezt mi is sok helyen így látjuk, pont ezért úgy gondoljuk, hogy szakmailag tudunk ide beszállni.

Peták Péter: Valóban ez történik, és a pályázók azt remélik, hogy a több funkció magával hozza, a későbbiek során a több helyre való pályázási lehetőséget a fenntarthatósághoz.

Azt gondolom, hogy éppen ezért legalább 3 szereplőjének kell lennie ennek a programnak. Az egyik a főiskolák, egyetemek részvétele, a másik a helyi civil egyesület, ami a szervezés motorja, és az általuk működtetett önkéntes program, plusz az önkormányzat, akiknek a működési feltételek anyagi alapjához kell hozzájárulnia, és nem vonulhat ki a fenntartói felelősségből. Ezek együttese lehet erre képes.

A megkeresett felsőoktatási intézmények nyitottak, csak pontosan meg kell tudnunk fogalmazni, hogy milyen feladatokra várjuk a hallgatókat és az oktatókat, és nagyon meg kell szervezni, hogy működjön.

Horváth Judit: Az integráció erőforrás-koncentrációt jelent. Régen eleinte nagy felzúdulás volt az Általános Művelődési Központok létrehozása ellen, de ahol jól csinálták, később beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

Az IKSZT is magában rejti ennek a lehetőségét. A kistelepüléseken vélhetően terem olyan motor, fáklyavivő, aki ennek a tartalmi szervezését is fel tudja vállalni.

A settlement típusú szervezetek közösségfejlesztő tevékenységében nagy szerepe lehetne a felsőoktatás szereplőinek.

Mindkét oldalnak – a tanároknak és a diákoknak egyaránt – fontos lenne a folyamatos kapcsolat a társadalmi valósággal.

A diákok részére azért, mert fiatal felnőttként 23-24 éves korig csak tanuló státusban vannak a felsőoktatásban, hallgatóknak hívjuk őket – ami már önmagában is beszédes, – hisz sem az oktatás folyamatában, sem a társadalmi valóságban nem jutnak valódi, felelősségteljes munkához, kreatív feladatokhoz. A fiatalok kreativitása pedig megtermékenyítő hatással lehetne a civil szervezetekre, a civil szakma részére önkénteseket nyerhetünk a diákok bekapcsolásával, és lehetőséget az utánpótlás nevelésére.

Mindkét részről van kockázata is ennek a kezdeményezésnek, egyik a tanárok időhiánya, hogy részt tudnak- e venni érdemben a terepmunkában, a másik pedig, hogy a civil szervezeteknek van- e elegendő energiája a terepgyakorlaton lévők mentorálására.

A Nap Klub a kezdetektől fogva hívott – önkéntesekként – főiskolásokat–egyetemistákat, akik gyakran 3-4 éven át dolgoztak az alapítványnál, majd újak jöttek folyamatosan. Most is szeretnénk egy kis ifjúsági értelmiségi csoportot létrehozni.

Faragó Maja: Fontosnak tartottam már régebben a gondolatot, amikor találkoztam vele, csak az egyéb feladataim és a főiskola nem hagyott erre energiát, úgy gondoltam, hogy ezt majd a főiskola elvégzése utánra teszem. Amikor voltunk A Nap Klubbal Pécsen és Debrecenben, azok a tapasztalatok is nagyon izgalmasak voltak. Vitatkozom abban Peták Péterrel, hogy csak a szegény rétegekről lehet szó, hiszen Debrecenben a Csapókerti Közösségi Ház szomszédságában nem a középrétegnél lejjebbi szintet láttam. A 2007-ben  megjelent könyvben, megfogott Balipap Ferenc anyagában a Némethy Károlytól idézett gondolat:

„A szegénységből fakadó tudatlanság és a tudatlanságból fakadó szegénység, örök körforgásában a szociális gondozás feladata a szegénység, a népművelés feladata pedig a tudatlanság elleni küzdelem. Az elmélyülő szociális gondozás minden esetben eljut az ismeretközlés és nevelés szükségességéhez – és minden népművelő rábukkan munkája közben a szociális gondozás igényére.”

Láttam Rotterdamban olyan példát, amit követésre méltónak találtam. A kerületi önkormányzat tartott fenn egy hasonló nyitott házat (helyieknek, s bevándorlóknak). A főiskola végzése közben voltam olyan gyakorlaton (szoc.igazgatás), ahol azt tapasztaltam, hogy a segélyért fordulót megalázó helyzetbe hozó történések során végre eljut a hivatal és akkor az ügyintéző nagyon sok munka után egy minimális segély ígérvényét (5.000.- Ft; majd postán)  tudja nyújtani a kérelmezőnek. Kerületünkben a helyszín is stigmatizál, mert az utcán kell sorban állnia a segélyt igénylőnek. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon drága megoldás. Meg kellene keresni a megoldást, hogy mindezt másképp, egyszerűbben, olcsóbban.. pl, egy Settlement típusú házban.

Horváth Judit: Még a gyermekvédelmi törvényből következő feladatait sem tudja az önkormányzat ellátni, mert forráshiány miatt nem tudja felvenni és foglalkoztatni a szakembereket az előírt létszámban.

Faragó Maja: A főiskolások bevonása fontos lenne, hogy a terepgyakorlaton megismert életből tudják megfogalmazni a feladataikat. Főiskolai tapasztalatom, hogy nem egyszer érdeklődést tudtam kiváltani a hallgató társaimból azzal, hogy egy-egy téma felvetésekor elmondtam, hogy közösségi szociális munka vonatkozásában mi ezt a Nap Klubban hogy csináljuk.

Mészáros Zsuzsa: A mi közösségi házunkban az ott működő falugazdász irodája előtt is sorban álltak az emberek, még ha nem is az utcán, és hosszú erőfeszítésembe került, míg a meglévő közösségi térnek a várakozás idejére való igénybe vételére rá tudtam venni őket.

Vercseg Ilona: Kicsit más aspektusból indulok. A közösségfejlesztésben a szakma fejlesztéséért mindig is és jelenleg is felelősséget érzek. Már a kezdetektől fontosnak tartottuk és műveltük a terepgyakorlaton a szakmaköziséget. Úgy állítottuk össze a csoportokat, hogy abban különböző szakmák képviselői vegyenek részt. Ez a közösségeknek és a fiataloknak egyaránt adott. A fiatalokban felébresztette a felelősségtudatot.

A közösségfejlesztés komplex feladat és ehhez kell a szakmaköziség, ami most úgy látom hiányzik.

Engem a settlement gondolatnak izgat a mozgalmi jellege. Az lenne a cél, hogy a közösség maga fejlessze magát, természetesen segítő támogatással. A társadalom önsegítő jellege lenne a fontos, és ehhez kéne támogatást nyújtani.

Nincsen demokráciára való közösségi szocializáció a fiatalok számára. Nem ismerik meg szűkebb hazájukat, nem tanítják meg a közösségi szocializációra. A fiataloknak korosztályuknak megfelelő felelős feladatot kell adni, ahol a különböző korosztályok egymást segíthetik.

Francia példát tudok elmondani, ahol egy nagyon szegény faluban azt találták ki, hogy nyaraltatást szerveznek gyerekeknek. A nyaralók helyi családoknál laktak és étkeztek, helyi fiatalokat képeztek ki animátoroknak, akik nap közben megszervezték a vendégeknek a napközbeni foglalkoztatását, kirándulásokat szerveztek, és egyéb programokat.

Magyar példa, hogy 94-97-ig pécsi egyetemistákkal végeztünk terepmunkát, ahol az ott élőkben merült fel az a gondolat, hogy a megszűnő helyi iskolák, a gyerekeknek más települések iskoláiba járása a helyi identitás hiányához vezet náluk. Erre alapozva egy 10 napos vándortábort rendeztünk a helyi gyerekeknek, ahol az volt a feladat, hogy minden helységet egy ott lakó gyereknek kellett bemutatnia a többiek számára, ha főztek, akkor azt ették meg és mindebbe a felnőtteket csak tanácsadóként vonhatták be, nem végezhettek el feladatokat helyettük.

Nagyon jó tapasztalatokat gyűjtöttünk és megerősítette a gyerekeket. Miért nem használjuk ki ezeket a lehetőségeket, hogy a csellengő gyerekeknek a szünidőre visszaérkező gimnazisták, egyetemisták foglalkoztathassák, ezáltal a saját felelősségérzetüket és fontosságtudatukat is növelve?

Horváth Judit: Berzenkedem a mozgalmat csinálni gondolattól, mert ezzel szemben van egy ellenállás az emberekben. Amivel azért nem értek egyet, mert úgy látom, hogy a rendszerváltás után különböző okokból sok jó gyakorlatot, a korábbi években jól működő gyakorlati módszert is kidobtunk a gyakorlatból.

Vercseg Ilona: Folytatnám a megkezdett gondolatomat. Úgy gondolom, hogy már kis kortól folyamatosan kell feladattal ellátni a gyerekeket, fiatalokat. Egy a „Fiatalokat a közösségekért!” mozgalmat álmodok.

Fogadó települések kellenének és ebbe bele kéne kapcsolni regionálisan a már meglévő hálózatokat.

Helyi igények felkeltése és megfogalmazása szükséges a fogadó oldalon. Támogatói oldal maguk az egyetemista fiatalok.

Az egyetemisták adottak a terepgyakorlatra, de intézményről-intézményre ki kell alakítani a helyi igényekre alapozott programot.

Első évben felkészítő képzés tanári segédlettel, a megadott órakeretben ill. választható sávban, vagy az ifjúsági animátorok képzés elvégzése a CKA-ban. A KÖFE által működtetett Nonprofit Képzési Műhely a felsőoktatási intézményekben folyó, különböző szintű közösségi és civilképzéseihez ajánlhatja, hogy a mozgalomban való részvételt a képzés kötelező gyakorlati munkájaként ismerje el az intézmény, stb.

Második évben megalakíthatnák a saját egyesületüket, önszervező kelkészülés a settlement-jellegű munkára (ld. Az egykori Téli Népművelési Gyakorlatot, a műegyetemi önszervező-köri mozgalmat és a későbbi párbeszéd-köri mozgalmat, az Egyetemisták a közművelődésért mozgalmat stb.),

Harmadik év maga a gyakorlat, mely egy adott iskolai csoport segítő fejlesztéséből, a helyi közösségért végzett munkájának szervezéséből és képzésből áll.

Az idősebb diákok (felső tagozatosok, középiskolások, egyetemisták és már végzettek) vegyenek részt a fiatalabbak (alsó tagozatosok, felső tagozatosok, középiskolások) közösségre és demokráciára történő nevelésében, (egyetem és vonzáskörzete).

A segítő-tanító diákok saját közösségi-civil szocializációjukért is meghatározóan fontos lépéseket tesznek, saját társadalmi tapasztalatokat szereznek és maguk is elköteleződnek a demokrácia és saját közösségük mellett.

Az igényeket a regionális szervezési központokhoz lehet benyújtani. Összegyűjtésükben olyan szervezeteket kell érintetté tenni, amelyek a helyi közösségek fejlesztésével foglalkoznak.

Ilyenek:

A Közösségi kezdeményezéseket támogató szakmai hálózat minden megyében szerteágazó kapcsolatrendszerrel. A fogadó településeket ők biztosítanák együtt.

A Szövetség a közösségi kezdeményezések támogatásáért Egyesület, 11 országos szervezetével és hálózataival.

Az SzMM más programjaiban résztvevőkkel (Esélyek Háza stb.)

Egészségterves településekkel.

A TÁMOP-ban résztvevő településekkel és kistérségekkel.

Művelődési és Közösségi házak, teleházak, családsegítő központok, egyházak és karitász szervezetek, karitatív szervezetek.

Oktatási, képzési intézmények és civil szervezetek.

Ökoiskolák, Integrált Közösségi Szolgáltatás.

A képzési programokba egyfelől a felsőoktatási intézmények hallgatói, másfelől a közösségi és civil felnőttképzési szervezetek és hálózatok tanárai kapcsolódhatnak be, ez utóbbiak főként „képzők képzője” programokkal: tereptanár-képzés, senior hallgatók!

Civil Kollégium Alapítvány

KRÉTA hálózat

DIA, Mobilitás

Training and Learning for Community Development európai hálózata.

Ezt a munkát össze lehetne kapcsolni Miszlivetz Ferenc által bemutatott programmal. (értelmiségi felelősség vállalása?)

Peták Péter: Mit és hogyan? Istenkút el tudja kezdeni például regionálisan Baranyában. Ez a jó út vagy az országosan együtt indulás?

Velenczei Ágnes: Fel kéne gyorsítanunk a gondolkodást és valódi cselekvésre fordítani, mert a jelenlegi válságokból fakadó leszakadásban, egyik napról a másikra kerülnek emberek olyan helyzetbe, mint a 90-es évek elején, amikor megjelent hazánkban a munkanélküliség. Ezekben a helyzetekben az azonnali segítségekre van szükség és nem a hosszas agyalásra a hogyan cselekedjünkről.

Molnár Aranka: Kéne pár jól működő példát megmutatni. Az IKSZT-ben benne van a veszély, hogy a helyi hatalom kiszolgálója lehet.

Mészáros Zsuzsa: Az IKSZT-éknél lesznek olyanok, akik elveszítik a címet. Ők jó merítést jelenthetnek számunkra. Elsősorban azok, akik civil szervezetként indultak és nem nyertek.

Országos elindítást javaslok. Amiket helyi szintről meglévő és kipróbált modellként akartunk elindítani innét a Felső Kiskunságból, az sem kapott országos nyilvánosságot.

Molnár Aranka: Észak-Magyarországon vállalnánk az elindítását.

Vercseg Ilona: Demokratikus és közösségi mozgalom szervezői megbeszélés kéne.

Peták Péter: Országosan lehetne indulni, a már meglévő kapcsolatrendszereinket használva azonos hálózatokkal, szervezetekkel való országos szerződéskötésekkel.

Vercseg Ilona: Tudjátok, hogy 200-nál több ökoiskola van már? Nem is tudom, mért hagytam ki a felvezető anyagomból, be is írom.

Mészáros Zsuzsa: Tisztázzuk a fogalmakat! Settlement mozgalomnak nevezzük és ezen belül az Ilika által javasolt „Fiatalok a közösségekért!” mozgalom? Az utóbbi a rész vagy az egész?

Giczey Péter: A settlement mozgalom az egész, és a „Fiatalok a közösségekért!” a része.

Peták Péter: Az első évben intézményben gondolkodtunk, de most a „Fiatalok a közösségekért!” mozgalom okán lehet, hogy el kell engedni az intézményben gondolkodást?

Faragó Maja: Nem engedném el az intézményi funkciót.

Varga Máté: Minden rendelkezésre áll, csak az irdatlan nagy feladatra, a szervezésre van szükség. A TÁMOP 5.5.1 összpontosított erőforrás. Szélesebb kört összefogva lehet pályázni ezzel rá.

Giczey Péter: A TÁMOP 5.4.4. szociális képzések megújítására pl. a főpályázó ebben az önkormányzat.

Horváth Judit: A szélesebb kört a meglévő hálózatok összekapcsolásával lehet biztosítani

Problémamegoldás közösségi módszerrel – példák és gyakorlatok a konfliktusok közösségi kezelésére

Problémamegoldás közösségi módszerrel – példák és gyakorlatok a konfliktusok közösségi kezelésére

Egy nagyon erőteljes filmet és elkészítésének előzményeit mutatták be az előadóink, Benedek Gabriella, Zádori Judit, akik Nagybörzsönyben folytattak egy közösségfejlesztési folyamatot. Zádori Judit hosszabb ideje dolgozott együtt az ottani lakosokkal, és amit a közösségfejlesztés eszköztárával el lehet végezni, azt elvégezte. Igen ám, de beleütközött a falu roma és nem roma lakosai közötti ellentét alkotta falba, amely a helyiek észlelése szerint meggátolta őket minden további fejlődésben. Ekkor kapcsolódtak be további szakemberek, közösségfejlesztők és mediátorok, hogy segítsék a helyieket e probléma kezelésében.

Nagyon rövid, mindössze 3 hónapos projekt keretében végül azt a nem túl nagyszabásúnak tűnő, de a magyar viszonyokat ismerő számára mégis hatalmas célt tűzték ki, hogy leültessék egy asztal köré az egyes érintetteket, és párbeszédet indítsanak közöttük.

A folyamatról szól a Vagyunk mi is című film, amit a www.foresee.vagyunkmiis.hu címen le lehet tölteni.

Ezután Fellegi Borbála mutatta be a resztoratív (helyreállító) igazságszolgáltatás lehetőségeiről írott könyvét, ami bemutatja ezt a Magyatországon nem annyira elterjedt irányzatot, és megvizsgálja intézményesülésének lehetőségeit. A helyreállító igazságszolgáltatás lényege, hogy a normaszegést sérelemként fogja fel, és igyekszik megtalálni a módját, hogy az egyes sértettek újra jól érezzék magukat, és nem elsősorban a bűnös megbüntetésére törekszik

Majd végül a REMEK Munkacsoport reszotratív konfliktuskezelésben járatos munkatársai vezetésével egy hosszabb szerepjátékot játszottunk el, egy hátrányos helyzetű faluban építendő hulladékégető keltette feszültségek kezelésének bemutatására. Itt összecsapott (volna) egymással egy hasonló szituáció néhány jellemező figurája: a befektető, az enyhén ködösítő polgármester, a hepciáskodó falu bikája, az aggódó háziorvos, a mindentudó hírharsona Náncsi néni, a környezeti kártól félő biogazda, a kisgyermekes fiatal apa,…

Csak azért hagytuk abba másfél óra után, mert a mediátoroknak menniük kellett, és jöttek a szúnyogok, de jó néhány konfliktuskezelési technikával gazdagabban váltunk el.

A kaszinók és kávéházak, mint a polgári nyilvánosság klasszikus terei

A kaszinók és kávéházak, mint a polgári nyilvánosság klasszikus terei

Szubjektív kivonatok Saly Noémi 2009. július 23-án tartott kunbábonyi előadásából

Régóta szeretem és figyelem Noémi írásait, már nem tudom, hogy a Népszabadság Budapest mellékletében, vagy valahol máshol akadtam először munkájára. Figyelemre méltó volt igényessége, pontossága és az emberbarát stílusa, minden mondata érthető, hangulatot, helyzeteket, karaktereket láttató.

Örültem, hogy együtt utazhatunk Kunbábonyba, személyesen megismerhetem. Korai indulást terveztünk, szinte elképzelhetetlen volt, hogy tartani tudjuk a megcélzott időpontot. Öt percet késik, szóba hozza, kiderül egy órával később kelt, mint tervezte, ezért a késés. Öt percet többnyire már szóba sem hozunk, fegyelmezett ember.

Ismerve a vastag tudós köteteket, amelyeket franciából fordított, antropológiai, szociológiai munkák, nem kell meglepődnünk, sejthettük, hogy fegyelmezett emberrel van dolgunk.

Tervezem, hogy interjú készül, mit csinált eddig, min dolgozik most, de nem is kell nagyon ügyeskedni, mesél magától. Átmegyünk a Tabánon, megtudjuk itt volt gyerek, ősbudai. A Gellérthegy utcai általános iskolára már rákérdezek, mert egy könyvbeli fülszövegből tudom, itt esett csorba először a szabadságon, mint esett ez gyerekem életében is. Ahogy átérünk Pestre, már tudom, hogy Szegeden járt egyetemre magyar-francia szakra.

Az előadás is Szegeddel kezdődik, a bemutatkozásból kiderül, Saly Noémi, mint annyian, tanáremberként kezdett, említi Szegedet, ahol az ehhez szükséges tudást megszerezte.

Ahogy mondja, épp csak tulipános láda nem volt éltében, amíg meg nem találta azt, amit most csinál: a kávéház-kutatást, a kávéházak történetének feltárását.

A kávéházakhoz persze az irodalomból került, elképzelte, hogy ül a költő és költ, és ül az író és ír, ott a kávéházban. Ehhez szükségeltetik némi lila köd háttérként. Ez a köd Zeke Gyula 1996-béli megbízásával, miszerint írjon tanulmányt egy kávéház történetéről a Budapest negyedbe szállt fel. Az elhatározás gyors, ez a kávéház nem lesz a Japán, a New York, ennek budainak kell lennie, így a tanulmány a Philadelphiáról szól, nem meglepő módon a Krisztinavárosba érünk vissza. Ki jár a Krisztinában kávéházba, egyáltalán ki jár kávéházba, pontosabban ki járt kávéházba, amíg meg nem szűntették őket, igen nagy gyűlölettel és ellenérzéssel követve.

Tulajdonképpen majdnem mindenki, természetesen a kávéház városi dolog, az iparosoktól az arisztokráciáig a ranglétra minden grádicsán lévők megtalálták a helyüket a maguk kávéházában.

A magyar kávéház demokratikus. Mint megtudjuk a kávé terjedésének két iránya van, egyrészt keletről-délről az arab-török világból érkezik a mindenkit befogadó,minden sarkon lévő demokratikus kávéházi kultúra,míg nyugatról a luxus fűszerekkel együtt amszterdami közvetítéssel jut a kávé Magyarországra, főurak asztalára, akik kiváló ezüstökkel, ritka porcelánokkal, impozáns terekkel megfényesítették a kávézás még nem gyakori szertartását.

Budapesten aztán jól találkozhatott a kétféle hatás, megtartva minden kényes külsőséget és a demokratikus formát is.

A magyar kávézás történet ősleletei a török időkre vezethető vissza, jön a török,j ön a fekete leves. A magyar urak ösztönösen irtóztak a kávétól, üdvözölték inkább a jobb borneműeket, mégis apránként az elegancia, a nyugatot jártság szimbólumaként megjelenhet a teljesen keleti termék, mint szimbólum.

A XVII. században a Thököly-hagyatékban már marad szép kávés findzsa, de marad ilyen Pozsonyban is a jómódú csizmadia örökségében.

A peregrinus diákok (ma mondanánk erasmusosok) örömmel fedezték fel a kávét, olyan életérzést átélve, amilyet élhettek késebbi eleink a pepsi-coca colával találkozva.

Cofi házban coffit ittam, (cophi, coffi, kofi) a diák feljegyzésében keveredik a fogalom leírása, hiszen anyanyelvében e fogalomra szót nem tanult, így próbálgatta a Teleki-féle diákfeljegyzés, melyik leirat lesz megfelelő.

A budapesti (XVIII. századbeli) kávéházak demokratikus berendezkedésűek, ez azonban természetszerűen nem jelenti azt, hogy a kávéházban elfoglalt hely, az asztaltársaságokban képviselt tagság ne jelentene hierarchikus különbséget.

A kávéházi kultúra három eltérő iskolája szerint kötelező elemeket képvisel, a német iskola viszi a tanulás-művelődés eszméjét, ahol olvasni kötelező, napilapokat, havi lapokat, szakcikkeket.

Az olasz iskola épp a játékossággal operál, a kártya, a dominó, a kocka, a sakk kötelező elem. A török típusú a pipázás szertartását tartja szem előtt.

Ahogy a kávé fogyasztás elterjedésének két iránya szépen találkozhatott Budapesten, így a kötelező kellékkel felszerelt, eltérő iskolák szerinti kávéházak is jól egyesültek a korabeli Budapest életében.

A kávéházakban illendő volt művelődni, mára a fogalom is avitt. Pestújhelyen a munkásvendégek számára 1906-ban a szaklapok teljes tárát megrendelték. Olvasni, ha jól értettem, kötelező volt itt. (Nem tudom maradt-e munkás, maradt- e munkásművelődés? Volt ilyen sokáig. Ma talán elnézően mosolyognak, ha ilyeneket feszegetünk.)

Illendő volt művelődni, de egymásra, egymás dolgaira, gondolataira nyitottnak lenni viszont kötelező volt.

Szakma szerint, érdekes mód differenciálódtak a kávéházak, az Árpád volt a pékeké, a Valéria az orvosoké, a Savoy a művégtagkészítőké, az Aréna a sofőröké, stb. Mert akkor mindezeknek egyesületük volt, s nem ritkán az egyesületi bejegyzés, egyesületi címként a kávéházat adta meg.

A tudós, csendben dolgozó féléknek értelemszerűen a nyomdák, szerkesztőségek közelébe települt házak adtak otthont. Ilyen volt mondjuk az ős Centrál.

De a tapintat, a figyelem mindenhol kijárt. Egy jó kávéházi pincér egyrészt ma már pszichológusnak hívná magát, na meg ilyen-olyan menedzsernek, de nem biztos hogy lenne nála aspirin, no meg szódabikarbóna, ami nélkül épeszű kávéházi pincér nem tért volna az asztalok közé.

A figyelem járt, ha először tért az ember a házba köszöntötték, másnap előreköszöntek, harmadnap vitték a szokottat, negyednap asztaltársaságra lehetett szert tenni, szóval egy hét alatt be lehetett családosodni bárhová.

Ha művelődni, nyitottnak lenni kötelező volt, természetes hogy az információáramlással sem volt gond. Ezt akkor gyanítom úgy hívták, hogy szóba állunk egymással, meg a másiknak valószínűleg hitele van. Az anekdota szerint Karinthy a Hadikban elindított pesti vicce két óra múlva volt a Centrálban.

Lajoska pincér pedig előbb tudta a szarajevói merénylet tényét, mint az egész magyar diplomácia, rá alapozva indították el a korabeli oknyomozó riporterek a lapok szerkesztését, hogy mire Bécsből megérkezhessen a hivatalos jelentés, fél óra múlva utcán lehessenek a friss lapok.

Aztán a háború persze mindent tönkre tett. A zsidókat, többnyire ők vitték a kávéházakat 39-től ellehetetlenítették. A zsidó származású pincéreket munkaszolgálatra vitték, a többieket a frontra, láb nélküli pincér pedig nem jó pincér. A vendégek is megtizedelődtek.

De nem nagyon érdekelte a túlélőket mindez, mert igen nagy a túlélni akarás. Talán a legelső bolt, amely megnyílt a Belvárosi kávéház volt. Egy zsák elázott kávéra alapozták az üzletet, meg egy jól működő vaskályhára, aminek a csövét szépen kivezették a lódögös, romos pesti utcára. De volt egy zsák kávé, egy vaskályha, némi hólé, élni akarás és egy kartonlap. Amire szénnel felírták, NITVA, a nagy izgalomban tudjuk meg Saly Noémitől, kimaradt az y. De nitva volt, élni akart a kávéház-amely persze mindig és mindenhol a társadalom működésének szép és pontos lenyomata.

Aztán 49-től nem akarták, nem akarta a diktatúra. Veszélyesnek találták, emberek ott gondolatot cserélnek, ott beszélgetnek, pfuj.

A kávéházi államosítás papírjai között, a felszámolás leltárát az ítész nagy felháborodással közvetíti, ki adott erre egyáltalán engedélyt? Széthasította a papírt nagy méreggel.

Tényleg, ki adott arra engedélyt embereknek, hogy összejöjjenek, beszélgessenek, kérdezzenek, válaszoljanak, éljenek ember módra.

A kávéházak dolgáról a késő nyolcvanas években lehetett újra beszélni. Más már a helyzet, nem vagyunk a századfordulón. Más szerepük lenne, ha valaki gondolkozna, mi a szerepük. Kevesen gondolkoznak. A mai kávésok üzletemberek, mit érdekli őket, ki issza a kávét, miért. Nincs a zsebükben szódabikarbóna, nem pszichológusok, nem rendelik meg a vélt közönséget érdekelhető sajtótermékek teljes európai kínálatát. Csak nagyon félve kérdezem, vajon nem lenne-e felesleges.

Saly Noémi jó előadó, hatással van. Gyorsan kell búcsúznia, várja a Múzeum, a sok levéltári, könyvtári cédula, a fordítás, a munka, el kellett rohannia. Jó hogy van hová, s jó hogy fut, mit olvasnánk később.

Ajánlom:

Saly Noémi: Törzskávéházamból zenéskávéházba. Osiris, Budapest, 2005.

Saly Noémi: Pesti csodabogarak. Ab ovo, Budapest, 2005.

Lejegyezte: G. Furulyás Katalin nyári egyetemista

A nyilvánosság terei

A nyilvánosság terei

Nyári Egyetem 2009. július 23.

A nyilvánosság terei

Álmos ébredés után, de még frissen elfoglaltuk a nyilvánosság egy terét: a nagysátrat.

Technikai infók –regisztráció,

Hargitai Lilla, Médiaunió Alapítvány

A nagyobb médiaügynökségek eleinte ujjgyakorlatnak gondolták társadalmi célú reklámok készítését. Ezen lehetett gyakorolni „komolya” nagy cégek kampányaihoz. Azután ez a lelkesedés elmúlt. A hatás nagy munka.

Sok a hirdetés, változó a minőség.

Reklámügynökséget késztermékkel –kész ötlettel keresni – halott ügy, pont a lényegük sérül, ami érdekes lenne a munkában nekik, ami presztízs: a kreativitás.

Mi számít társadalmi célú hirdetésnek? Hol a határ?

Társadalmi célú hirdetés szinte bármi lehet. Kényes kérdés a határeset… pl. Cseh Tamással beszélgetnek egy műsorban, ahol ö ajánlja az új CD-jét. A termék természetesen kulturális, de a CD-t nyilván pénzért adják a boltokban.

Médiaunió

A tavalyi bejegyzést két éves előkészítő munka előzött meg.

Végül 20 média taggal alakult meg –csak média tagok lehetnek-: mtv, rtl, pesti-est, arc… stb. Médiapartnerek: mára 280 tag, kis helyi orgánumokkal

Alapkérdés, hogy a konkurens médiumok egyöntetűen felajánlják-e, hogy ha egy professzionális reklámügynökség elkészít egy társadalmi kampányt adnak-e ingyenes felületet?

Alakult egy kuratórium… Hankisssal, Rudolf Péterrel, Novák Péterrel… az ötletekből –ezévben 780 téma- kiválasztanak egyet és az lesz a következő év társadalmi kampánya.

www.mediaunio.hu –n el lehet olvasni.

Szempont a választásnál:

-         meg lehet-e jeleníteni: pl. öntözéses mezőgazdaság

-         nem kommunikációs kampány tárgya: pl. a bírói döntések magányossága, fogyasszunk kevesebb vizet

-         vannak egyértelmű szakmai/szakszerű üzenetei:

-         széles kört érint

Ac reklámügynökség

Kihez szólunk: nincs teljes lakosság, fiatal lakosság

Kampányszakaszok:

-         ötletekből témaválasztás

-         szakértői kör kiválasztása, folyamatos partnerek

-         kreatív munka:

  • kifogások gyűjtése –) www.nincsde.hu
  • szabadulj meg a kifogásodtól
  • elég a kifogásokból –) a végén elégették a cetliket elégették, a honlapon és a valóságban is
  • aktív kampányok, kreatívok: ötletek, tanácsok –) cél egyszerű üzenetek, egyszerűnek feltűntetni az első lépéseket… példák a honlapon www.nincsde.hu.

Félidőben kb. a lakosság felét érték el (szondaipsos), de ebből az is látszik, hogy egy összehangolt társadalmi célú médiakampánnyal az emberek felét lehet elérni… más eszközök is kellenek a klasszikus médiaeszközök mellé.

A kaszinók és a kávéházak, mint a polgári nyilvánosság klasszikus terei

A kaszinók és a kávéházak, mint a polgári nyilvánosság klasszikus terei

Előadó: Saly Noémi, beszélgetésvezető: Kovács Edit. 2009.07.23., 11.00

Saly Noémi magyar-francia szakos tanár eredetileg, kávéházak témájához az irodalom felől érkezett. Egészen elsöprő volt az előadása, azt hiszem, még néhány órán át elhallgattuk volna. Az alábbi emlékeztető persze nem adja vissza ezt az élményt, de talán felvillant egy-két érdekességet a tartalomból. Saly Noémi könyveiből ismerhető meg bővebben a téma, így a Törzskávéházamból zenés kávéházba címűből.

A Cvil Rádióban folytatott kávéháztörténeti sétaműsorra utal vissza Edit, ahol már megvillantotta Noémi azt a gyönyörű képet, ahogy „Ül a költő a kávéházban és költ”. Ez a kép vonzotta őt is, de az 1896-os budapesti „Czím- és lakjegyzék szerint 500 kávéháza volt a városnak, ebből 5 irodalmi. Mi van a többiben?

Egy budai kávéház, a Philadelphia kávéház, történetét akarta megírni, a szakmai környezetet, hogy milyen figurák a kávésok, a vendégek, a Szimpla kör kapcsolódása…

Hamar kiderült, hogy ebben megtalálta élete kutatási témáját.

Ki a kávéházi publikum? Az iparosság középrétegétől az arisztokráciáig mindenki.

Hogy kezdődött a kávézás Magyarországon? Közhely, hogy „jön a török, jön a kávé” De ekkor általában a magyar ember nem iszik kávét, az az ellenség itala. Ennek ellenére magyar hagyatékokban találnak kávésfindzsákat, de maga a kávézás még nem szokás.

A szokás a törökkel kimegy, megnyugvás után jön a peregrinus diákok korszaka, nyugatra utazás, hamar rátalálnak a fiatalok, mint az ötvenes években a Coca-Colára, hogy buli, mégpedig közös buli.

Első említés: Teleki Pál: 1693: peregrinus diákként Londonban, „kofiházban kofit ittam, 6 penny”.

Magyarországra két úton jön a kávézás:

  1. Arab közvetítésű, török kávéház, kis büdös, demokratikus, mindenki együtt, mesemondók, kávézók, felnőttek, gyerekek,…
  2. Északi út: fűszerekkel együtt, drágán. Főuraknak, nagypolgárságnak, szép külsőségekkel.

A kávéházak Észak-Nyugat-Európában: ezek alapján. Jön le dél fele, délről jön a füstös-büdös, Pesten találkozik, az eredmény: csillogó külsőségek között és mindent lehet. Demokratikus, van hierarchia, ki hol ül, de mindenki benn ül valamilyen kávéházban.

Kötelező kellékek:

  1. Északi: olvasás
  2. Olasz típusú: játékokkal: dominó, kártya, sakk
  3. Török típusú: pipa. Ez biztonsági okokból csak itt, amúgy egy város csupa gyúlékony anyagból van. Utcán tilos, otthon meg a függönyök miattJ

A három pesten találkozik.

A mai dohánytilalom nem hagyományos a kávéházakban, mindenhol volt hölgyterem, ami füstmentes volt.

Klasszikus közhelyeket mindenki tud A KÁVÉHÁZRÓL. Ezek a legjobban dokumentálóktól erednek, akik a kávéházakat látogató írók-költők. De nem tudni igazán a más osztályok által látogatott kávéházakról. Vágóhíd kávéház, muszlim kávéház, ahová a magyarok jártak (Ferencváros), Csarnok kávéház, …

A teljes budapesti élet megjelenik, távol a belénk vert sztereotípiáktól: kizsákmányolt munkás vs. „tisztelt munkás vendégeink számára szaklapok” egy kávéházi hirdetésben.

Puella classica (irodalmi kurvaJ, versfelolvasó) visszaemlékezéseiből új vonások.

Sztereotípiák egész más képet ültettek belénk.

Árkülönbségek, rétegek, szubkultúrák szerinti elkülönülés, de nem kizárás miatt, hanem mert kinek-kinek megvolt, hogy hol vannak az ismerősök, hol van keresnivaló. De az egyes rétegeken belül is megvoltak az egyes tevékenységek színterei, máshol itta az ebéd utánit, máshová öltözött ki a nejével,…

Szakmák szerinti szakosodás, nem véletlenül, elhelyezkedés, tulaj eredeti szakmája, környezet jellege, csend, konyha, járatott lapok szerint.

De mindenki bejár, és kommunikál. Beszoktatás: fokozatosan, de egy hét alatt az új vendég  eljutott a visszaköszönéstől a becsaládiasodásig.

Minden férfi minden lapot elolvas, és „Amit az egyik kávéház 2kor tud, azt 5kor tudja valamennyi”

Szarajevói merénylet: mire bejelentik Bécsből, addigra a rikkancsok már vitték ki a lapot, mert a szerkesztő hitt Lajoskának, a Balaton kávéház pincérének.

Ezért kellett kiirtani ezt az életet, bár a II. világháború lenullázta, zsidó kávésok, pincérek, katonának elvitt, megrokkant pincérek, megtizedelt vendégek

Az első üzlet, ami kinyit a háború után, a Belvárosi kávéház. Van kávéház, tehát van élet, ezt jelentette a kávéház a pestieknek és a kávésnak.

Az államosítások idejére már 150 kávéház van, a semmiből ennyi burjánzott elő.

Forradalmak mindenhol a kávéházból indultak. A diktatúra meg a kocsmából. Nem véletlen, hogy az arabok „a világosság italának” nevezték.

Kávéház: Információ, nyilvánosság, sokféleség, sokféle gondolkodás, minden kávéház minden lapot járatott.

Kocsma pont az ellenkezője, amint intézményesül, és belép valamilyen ideológia, bármilyen színben.

A vidéki kocsma más, ott az az agóra. A kávézás vidéken később lép be, és a reggeli kávézás szokása csak lassan terjed. Úgy is mondták, hogy „kávét ettem”. Itt a közösség kontrollja erősebb is, mint a városi szegények között, ahol a kocsma lefelé húzó hatása így erősebb.

Mit ettek, mit ittak?

Volt kaja, de a vendéglősökkel kellett küzdeni, végül 3 féle alakult ki: kávéház, zenés kávéház,.

Kávéház: Reggeli egész napJ, egytálételek. Zónaadag: Baross Gábor idejéből jön az elnevezés, zónák szerinti vasúti díjszabást ő vezette be, ennek analógiájára, a legkisebb egység a zónaadag. Tojásétel mindenféle, virsli, „egyfogatú”,…

Café restaurant: rendes étlap.

1949: a kávéház a polgári forradalmak, információ, nyilvánosság fészke: ki kell radírozni. (Találtak is egy kávéházlistához tűzött, szemmel láthatóan dühödten kitépett lapot, nagy, dühös betűkkel: „Miért van ezekből ennyi?? Ki engedélyezte??Gerő”)

Helyette presszó: más. Gyors randira, gyors kávéra alkalmas. Nem 30fős társaságoknak, akik közéletet alakítottak.

Kávéház újralétesítése: ezt a civil önszerveződő, független intézményt szeretnék néhányan, így pl. a Centrál kávéház is konzultált velük a nyitás előtt. Nem csak a vendégek felejtették el, hogy milyen volt, hanem a működtetők is. A kávéháznak kell, hogy legyen LELKE, áruval, pénzzel, bútorral nem lehet igazi kávéházat csinálni. A kávés benn akarja tartani a vendéget minél tovább. Ott éltek gyakorlatilag, de ez persze nem vonatkoztatható el az akkori lakásviszonyoktól. Felnőtt napközi otthon volt J.

Kaszinók: Széchenyi István óta: 1827: Nemzeti Kaszinó: zárt világ, angol klubok mintájára, kötöttségek, szabályok vannak. Vidéken elterjedtek, mert nem volt kávéház, vagy nem olyan. Úri Kaszinók: gyakorlatilag kártyabarlangok lettek, néha bálok, jótékonysági alkalmak, de a kávéház funkcióit nem tudta adni. Belterjes, unalmas („Bólint a láng az üres kaszinóban”) lett végül.

Anyagilag: napi gyakorisággal belefért mindenkinek. Olcsó és sokféle szolgáltatás.

5-6 kurvás kávéház volt az 500-ból.

Visszahozni: ösztönözni lehet legfeljebb. Más szükségletek vannak ma, más kor. Mai vendéglátósokat kellene ilyenről tanítani, a képzésnek nincs lelki oldala, csak menedzserképzés, de már vannak fiatal vendéglátósok, akik érdeklődnek.

Jó új helyek: Tranzit (Kosztolányi), Esti Kornél (Pápa)

Hogyan varázsoljunk újjá egy közteret?

Hogyan varázsoljunk újjá egy közteret?

Kunbábony, 2009.07.23.

Hogyan varázsoljunk újjá egy közteret?

Résztvevők: Móra Vera – Ökotárs Alapítvány vezetője, Bardóczi Sándor – tájépítész, szakújságíró, Portchy Szabolcs – építész,  Szernt József Stúdió vezetője

Beszélgetésvezető: Péterfi Ferenc

PF: Mi az oka, hogy az Építészfórumon olyan hangsúlyos a közösségi részvétel?

BS: A lap alapvetően arra jött létre, hogy az építészek kommunikálhassanak, publikálhassák a munkáikat, de később nyilvánvalóvá vált, hogy az egyoldalú kommunikáció az elefántcsonttoronyból nem célravezető, nem vállalható. Az én szakmai indíttatásom az, hogy a tájépítészetben főleg közös terekkel foglalkozunk – szemben az építészekkel, akik főleg privát tereket terveznek. A köztér, a táj tervezése egy sokszereplős folyamat, így a szakmai indíttatás alapjai megvannak.

PF: Mi az elmúlt években sokat tanultunk a tájépítész szakmától. Úgy érzem, hogy talán már az oktatási rendszeretekben lehet ennek valami alapja.

BS: Én egyáltalán nem vagyok megelégedve a hazai képzéssel, de mindenképpen van ennek alapja a képzésbe. Említhető Christine Forest, aki elkezdett egy kurzust a közösségi terekről, természetesen Amerikából hozott példákkal, építész vonalon pedig Szabolcs hozza ezt a vonalat. ’95-ben elcsíptük karunk alapítóját, Mőcsinyi Mihály professzor urat, hogy tartson nekünk fakultációt. Az volt a kikötése, hogy mi mondjuk meg a címét. Akkor valami inspirációra azt a címet adtuk, hogy a „parkhasználók lélektana”. Nagyjából itt kezdődött hivatalosan a közösségi szempontú oktatás, ami nyugaton már régebb óta része a tananyagnak.

PF: Amikor itt felújíttattuk a kunkbábonyi házat, az építész összeszedte az ötleteinket, majd megkért minket, hogy néhány hétig ezt nézegessük, vesszünk össze rajta. Mennyire nyitottak az építészek a felhasználó igényeire?

PSz: Két fajta építész van, az egyik túl nyitott, gyakorlatilag egy-az-egyben megvalósítja a megrendelő ötleteit, még ha azzal szakmailag nem is ért egyet. A másik  szélsőség, amikor az építész meggyőzi a megrendelőt a saját elképzeléséről, míg az elhiszi, azonosul vele, és esetleg csak évekkel később jön rá, hogy nem is ilyen házat szeretett volna. Az egyetemi képzésben a tervezői individuum kibontakoztatását segítik, a párbeszéd, a kommunikáció nem nagyon kerül szóba. A Stúdió a Jezsuita Rend támogatásával jött létre, ők adják a helyet, rezsit még mostantól egy évig – ez egyfajta inkubátor szerep. 2004-ben kerültem be a vadonatúj Stúdióba. Mivel egy amerikai professzor vezette, számunkra egészen újszerű szemléletet hozott, civilekkel, érintettekkel kellett egyeztetnünk és ilyen módon végigvinni egy tervezési folyamatot. Később Amerikában végeztem el egy közösségi tervezés kurzust egy nagyon elit építészirodán.

PF: Miért éppen az Ökotárs Alapítvány állt elő ezzel aközterületek újjávarázsolásáról szóló kézikönyvvel?

MV: Itt is az amerikai bölcsesség behozásáról van szó, egy New York-i székhelyű intézmény szellemi termékét adoptáltuk, amely végigvezeti az olvasót azokon a szempontokon, hogy miként lehet a közterületek felhasználóinak bevonásával tervezni. Azért ez nem csak egy szimpla fordítás, igyekeztünk hazai példákkal színesíteni. A Ökotárs elsősorban civil szervezeteket támogató alapítvány. Eddig elsősorban a pénzügyi támogatás, ill. szervezetfejlesztés, tapasztalatcsere volt a fő profilunk. A MOL támogatásával van egy ún. Zöldövezet programunk, zöldfelületek létrehozására. Mi az elejétől fogva javasoltuk, hogy mindenképpen legyen egy közösség a fejlesztések mögött, így jött létre az a program, ami közösségi zöldfelületek támogatását végzni. A program 3. évében adtuk ki ezt a könyvet, hogy legyen valami útmutató a támogatott civil szervezetek számára. A pályázatunk most már kétfordulós és szeptembertől szeretnénk tájépítész hallgatókat is bevonni facilitátorként.

PF: Még egy külföldi példa, ami nagy hatással volt rám, Sanya csinált egy interjút egy kanadai kisvárosban élő magyar tájépítész hölggyel.

BS: Annyira összeérnek a szálak, hogy a módszertant ők is a New York-i PPS-től vették. Ők csináltak például egy videókamerás felmérést, hogy az emberek hogyan viselkednek a közterületeken. Pl. a megfigyelték, hogy a tagolatlan, egybefüggő épületfalak olyan érzetet keltenek az emberekben, mintha meg akarnék őket félemlíteni, el akarnák őket személyteleníteni. A kanadai példában egy fél városligetnyi közpark a főszereplő, ahogy egy intenzitás-váltás történik, két egyetem, mini városközpont is akarja használni. A városvezetés már ott tart, hogy egy ilyen változást meg kell beszélni a civil szervezetekkel, meg kell vizsgálni, hogy a park terhelésében milyen változások állnak be, milyen új funkciókat kell elhatározni. Ami nagyon tanulságos számunkra, hogy ez egy nem tervezhető folyamat, a politikusok mégis bevállalták, pedig nem tudják, hogy mennyi ideig fog tartani és mennyibe fog kerülni, ráadásul nem is biztos, hogy az ő választási ciklusukban bármilyen eredményt hoz. Magyarországon ehhez képest 2007-ben hoztak egy gyorsító eljárást, amely kimondja, hogy közparkokat nem kell engedélyeztetni, nem kell szakhatóság, szaktervező, azzal az indokkal, hogy az EU-s pénzek felhasználása minél hatékonyabb legyen. Pont ellentétes tendencia, mint ami nyugaton zajlik.

MV: Az EU-s pénzek felhasználása amúgy is annyira rugalmatlanul és sablonosan történik, nem is nagyon látom esélyét, hogy ilyenfajta tudás, szemlélet bevihető ezekbe.

FP: Hadd említsek egy másik kezdeményezést: a Roma Parlament épülete a Tavaszmező utcában, illetve mögötte egy műteremház gyönyörű kerttel, s egy önkormányzati döntés alapján veszély fenyegette ezt az építészeti egységet, illetve a benne lévő funkciókat. Ők megkerestek titeket. Hogyan történt ez?

PSz: Igen, Christine Forest keresett meg minket, mert egy többlakásos társasházat akartak építeni ezen a területen, s erre létrejött egy művészi-kulturális civil összefogás, ami első körben ért is el sikert, ideiglenesen műemlékké nyilvánították a Roma Paralament épületét.

PF:Azért meg kell jegyeznünk, hogy nem annyira a helyiek, mint nagyobb civil szervezetek, a Védegylet, az Óvás stb. vették a kezükbe a dolgot.

PSz: Igen, sajnos a közösségek tagjai nem is nagyon ismerik egymást, ezért szerencsés volt, hogy ezek a civilek kicsit agresszíven rányomultak erre a témára. A konkrétumok: januárban hallgatókkal aktívan bekapcsolódtunk. Az önkormányzat is tett egy ígéretet, hogy a Rév8-cal közösen megfigyelőként részt vesz a tervezési folyamatban, amelynek eredményeként létrejön néhány tervváltozat, amibe az önkormányzat is partner lehet. Először ki kellett dolgozni a célokat, hiszen az egyes résztvevők érdekei is eltérőek, majd a célokból lesznek konkrét eszközök, építészeti formanyelv. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos építészeti képzéssel ellentétben az előkészületek tartanak igazán sokáig, ráadásul tájépítész hallgatók együttműködésével, amire eddig nem nagyon volt példa. Még a Szent István Egyetem is majdnem bekapcsolódott egy gazdasági fenntarthatósági tanulmánnyal. A koncepció elkészítésével le is zárult a mi munkánk, amit nehezményeztek is, hogy miért nem dolgozzuk ki a konkrét részleteket is, de ezt közösségi részvétellel csak sok év alatt lehetne megoldani.

Érdekes volt látni, hogy ki-ki a saját érdekét képviselte, egy kicsit kilátástalan helyzetben, ahol már nem volt veszítenivaló, de talán épp ettől nagyon egyedi volt az egész folyamat.

A helyiek részéről szokott-e felajánlás érkezni, akár művészileg, vagy a formakincs megtalálásában?

MV: Vidéki esetekben vannak példáink arra, hogy pl. helyi fafaragók csinálták meg a padokat, vagy a helyi kerámikus munkáit is felhasználták. Azért ezeknél a projekteknél nem egy olyan szintű krízishelyzet volt, mint a Tavaszmező utca esetében.

BS: Én olyan példákat ismerek, ahol helyi művészek kezdték el indukálni a folyamatot. A köztérfelújítási pályázatoknál általában tervezésre nem is lehet pénzt kapni, így ezt vagy önerőből csinálják, vagy a közbeszereztetett kertépítő vállalkozó kvázi ingyen megcsinálja, de általában nincs is ilyen irányú szakembere. Az EU-s pályázatok egy olyan verklit jelentenek, amelybe bekerülve teljes mértékben elvész a lehetősége bármilyen részvételnek, helyi akciónak. Ebben egyébként nem az EU a sáros, ők általában nagyon jó irányelveket fektetnek le, de aztán teret adnak a nemzeti sajátságoknak, beleértve sajnos a nemzeti bürokráciát.

Hogyan lehetne a jó példáknak valamilyen PR-t adni, hogy akár a vidéki településeken is az emberek kezdjenek el szervezkedni?

BS: Tudok egy jó példát, Balatonbogláron csináltunk egy közösségi integrált városfejlesztési stratégiát Dömötör Tamással, aki ilyen témában doktorált. Kerestük a lehetőségét annak, hogyan lehet a közösséget bevonni egy IVS elkészítésébe. A második műhelybeszélgetésen már jöttek az ötletek. Az egyik legérdekesebb, hogy fölvetették, hogy havonta egyszer találkozzunk, csináljunk egyfajta tervtanácsot, és beszéljük meg ezeket a dolgokat. A legjobb tapasztalatunk az volt, hogy miután végetért a tanácskozás, még másfél órát beszélgettek a kultúrház előtt.

Hol tart most a Tavaszmező utcai akció?

PSz: A Tavaszmezős projektben a mi vállalásunk gyakorlatilag végetért, elkészítettünk 4-5 koncepció változatot, amely tükrözi minden résztvevő elképzelését. A civilek azonban szeretnék folytatni a munkát a hallgatókkal, de ez már az ő dolguk lesz. Sajnos több adminisztratív keretbe is bele kell férni, pl. az akkreditált képzés az egyetemen fél év, és ez letelt.

PF: Nagyon érdekes, ahogy Zsigó Jenő reagált a záró megbeszélésen, amikor többen már azt kezdték megbeszélni, hogy akkor hogyan tovább, kiket kell ezután legyőzni, Jenő egy adott ponton felállt, és azt javasolta, hogy most egyszer örüljünk annak, amit elértünk, álljunk meg egy percre ünnepelni, éljük meg a pillanat örömét, aztán majd lehet folytatni. Még egy kérdés: szerintetek jobb, szebb lesz-e az, amit a közösség tervez?

PSz: Hogy szebb lesz-e, az egy kérdés, ki mit tart szépnek, az építész szakmának általában más a véleménye, de hogy a funkciók jobbak lesznek, az biztos.

BS: Dömötör Tamás egyik fontos megállapítása, hogy a közösségi tervezést a koncepció szintig kell elvinni, mert a funkciókat a helyiek tudják a legjobban. Ugyanakkor az esztétikai tervezésről gyakran a helyi közösség magától lemond, és azt a tervezőre bízza.

Ki és hogyan koordinálta a bevonást, mik voltak a sikerek és kudarcok.

PSz: A koordinátor a Védegylet egyik tagja volt, ezért egy kicsit az egész eltolódott a civil irányba. Egyébként a funkció és a probléma is kicsit nagyobb léptékű volt, mint a környező utcák, itt egy roma-kulturális téma volt a középpontban. Sok jól bevált technikát használtunk, pl. a helyiségeket kivágtuk méretarányosan, ezeket lehetett tologatni, rendezgetni. Lényegében a szakmai gondolkodásmódot le tudtuk fordítani egy mindenki számára érthető, játékos formára.